Słów kilka o alergii

Słów kilka o alergii

Dmuchawce wiosną
Dmuchawce wiosną

Zbliża się wiosna- czas, który najbardziej umiłowała sobie alergia. Czymże jest i dlaczego burzy nasz spokój?

Alergia- to reakcja obronna organizmu na uczulające nas alergeny. Główny sprawca kataru (w przypadku alergii zwanego siennym), łzawienia oczu, zmian skórnych czy duszności. Co nas może uczulać? Konkretnie…wszystko. Alergenami mogą być pyłki drzew, kwitnących na wiosnę, trawy, grzyby czy roztocza, produkty spożywcze (owoce, warzywa czy bakalie), a nawet kurz. Złoty środek? Brak. Każdy organizm jest inny i każdego uczula co innego, w różnym stopniu i z różnymi skutkami. Na polskim rynku nie brakuje „niezawodnych” preparatów, ale nie pomoże nam apteczka od Alertecu do Zyrtecu , jeśli nie będziemy wiedzieć, co leczyć .

Alergii nie należy lekceważyć. Może być źródłem nie tylko złego samopoczucia, ale także wielu dolegliwości, które nie zawsze mogą wyglądać jak typowe objawy alergii. Należy udać się w tej sprawie do specjalisty- alergologa, który zleci nam odpowiednie badanie. Badanie to najczęściej wygląda tak: wzdłuż ręki od nadgarstka do łokcia, wkroplone zostają alergeny w b. małych ilościach. Po ok. 15 minutach możemy zaobserwować zaczerwienienie skóry w tych miejscach, w których dane alergeny nas uczulają, a także wyczuć swędzenie. Warto też zadbać o ponowne badanie, po upływie paru lat, ponieważ alergia może zmieniać się z roku na rok. Kiedy już się dowiemy, na co jesteśmy uczuleni, specjalista przepisze nam odpowiednie leki bądź zaproponuje powszechnie znaną metodę, zwaną odczulaniem. Ta metoda wymaga od nas jednak cierpliwości, trwa od 3-5 lat, a jej efekty niekiedy widoczne są dopiero po dwóch latach. Niestety nie jest też refundowana przez NFZ, dlatego za nasze leczenie musimy zapłacić z własnej kieszeni.

Na co zwrócić szczególną uwagę tropiąc ślady alergii? Najczęściej jest to nieustający katar, łzawienie oczu, zmiany na skórze w postaci zaczerwienienia, które swędzą (czasem pojawiają się także bąble), a także duszności. Ta ostatnia oznaka może być związana z astmą, objawiającą się na tle alergii.

Pamiętajmy jednak, że nie każdy objaw musi być przejawem uczulenia. Mimo to nie należy ich bagatelizować, a zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który skieruje nas do odpowiedniego specjalisty.

Natasza.

www.leczeniehemoroidow.com.pl www.pamiec.org www.rzesy.net